Equipes 2013

1
National Team Lithuania
1 Tomas Vaitkus
2 Darijus Dzervus
3 Paulius Siskevicius
4 Zydrunas Savickas
5 Martynas Maniusis
6 Marius Bernatonis
 
2
Kolss Cycling Team
UKR
Continental
11 Volodymyr Gomeniuk UKR
12 Andriy Vasylyuk UKR
13 Oleksandr Grygorenko UKR
14 Andriy Kulyk UKR
15 Oleksandr Prevar UKR
16 Mykhaylo Radionov UKR
 
3
ISD Continental
UKR
Continental
21 Vitaliy Popkov UKR
22 Anatoliy Pakhtusov UKR
23 Maksym Vasilyev UKR
24 Oleksandr Martynenko UKR
25 Illya Klepikov UKR
26 Yuriy Agarkov UKR
 
4
Torku Sekerspor
TUR
Continental
31 Yuriy Metlushenko UKR
Bechet Usta 32 TUR
33 David De La Fuente Rasilla ESP
34 Bekir Baki Akirsan TUR
35 Sergiy Grechyn UKR
36 Andrey Mizurov KAZ
 
5
Synergy Baku Cycling Project
AZE
Continental
41 Elchin Asadov AZE
42 Samir Jabrayllov AZE
43 Tural Isgandarov AZE
44 Connor McConvey IRL
45 Kirill Pozdnyakov RUS
46 Christoph Schweiser GER
 
6
Itera - Katusha
RUS
Continental
51 Artur Kovsh RUS
52 Maxim Pokidov RUS
53 Viktor Shmalko RUS
54 Kirill Egorov RUS
55 Igor Frolov RUS
56 Nikita Kugaevskii RUS
 
7
BDC - Marcpol Team
POL
Continental
61 Adrian Banaszek POL
62 Kacper Gronkiewicz POL
63 Eryk Laton POL
64 Mateusz Komar POL
65 Damian Walczak POL
66 Konrad Dabkowski POL
 
8
Rietumu - Delfin
LAT
Continental
71 Andris Vosekalns LAT
72 Andris Smirnovs LAT
73 Reijo Puhm EST
74 Peeter Pruus EST
75 Peeter Tarvis EST
76 Armands Becis LAT
 
9
Alpha-Baltic /Unitymarathons.com
LAT
Continental
81 Indulis Bekmanis LAT
82 Lauris Spillers LAT
83 Kristofers Racenajs LAT
84 Emils Liepins LAT
85 Reinis Andrijanovs LAT
86 Martins Savickis LAT
 
10
BKCP - Powerplus
BEL
Continental
91 Niels Albert BEL
92 Jens Adams BEL
93 Philipp Walsleben GER
94 David Van Der Poel NED
95 Dieter Vanthourenhout BEL
96 Marcel Meisen GER
 
11
Froy - Bianchi
NOR
Continental
101 Tord Sundhagen NOR
102 Elias Angell Spikseth NOR
103 Halvor Tandrevold NOR
104 Henrik Evensen NOR
105 Eivind Ekeli NOR
 
12
National Team Estonia
111 Ivo Suur EST
112 Krister Raudsepp EST
113 Siim Jalakas EST
114 Siim-Erik Alamaa EST
115 Joonas Jõgi EST
116 Carl-Heinrich Pruun EST
 
13
National Team Sweden
121 Christian Bertilsson SWE
122 Robert Pölder SWE
123 Henrik Abom SWE
124 Johan Landström SWE
125 Marcus Faglum-Karlsson SWE
126 Anders Ekh SWE
 
14
National Team Germany
131 Henning Bommel GER
132 Lucas Liss GER
133 Theo Reinhardt GER
134 Kersten Thiele GER
135 Maximillian Beyer GER
136 Marco Mathis GER
 
15
National Team Russia
141 Nikolai Zhurkin RUS
142 Alexey Kurbatov RUS
143 Alexander Grigoryev RUS
144 Ivan Savitckii RUS
145 Alexander Evtushenko RUS
146 Andrey Sazanov RUS
 
16
National Team Slovakia
151 Matej Jurko SVK
152 Maros Kovac SVK
153 Patrik Tybor SVK
154 Erik Baska SVK
155 Mario Daško SVK
156 Luboš Malovec SVK
 
17
RCOP Belarus
BLR
Elite
161 Siarhei Papok BLR
162 Branislau Samoilau BLR
163 Siarhei Safonau BLR
164 Andrei Sakalou BLR
165 Pavel Padaliak BLR
166 Aliakasandr Mytsko BLR
 
18
Peloton
EST
Elite
171 Rene Mandri EST
172 Alo Jakin EST
173 Silver Schultz EST
174 Mihkel Ronimois EST
175 Kristjan Neemela EST
176 Kristjan Oolo EST
 
19
TWD - Länken
FIN
Elite
181 Paavo Paajanen FIN
182 Mikko Paajanen FIN
183 Samuel Pökälä FIN
184 Ilari Kahila FIN
185 Risto Aaltio FIN
 
20
SJK Viiking
EST
Elite
191 Rigo Räim EST
192 Mihkel Räim EST
193 Endrik Puntso EST
194 Martin Laas EST
195 Timmo Jeret EST
196 Kevin Lippe EST
 
21
Bulbash
BLR
Elite
201 Raman Ramanau BLR
202 Mikhail Shemetau BLR
203 Aleh Ahiyevich BLR
204 Ihar Mytsko BLR
205 Raman Tsishkou BLR
206 Anton Muzychkin BLR
 

18.08 Tallinn – Pärnu

19.08 Pärnu – Valga

20.08 Valga – Smiltene – Valga