Equipes 2018

1
National Team Estonia
EST
NAT
EESTI KOONDIS 2016 PREVIEW
81 Gert Jõeäär EST
82 Martin Laas EST
83 Steven Kalf EST
84 Siim Kiskonen EST
85 Kristjan Johanson EST
86 Gert Kivistik EST
Substitute riders
Sports directors
Jaan Kirsipuu
 
2
National Team Latvia
LAT
National
Latvian National Jersey
101 Tom Eriks Gavars LAT
102 Emils Liepins LAT
103 Kristers Ansons LAT
104 Maris Bogdanovics LAT
105 Andris Vosekalns LAT
106 Andzs Flaksis LAT
Substitute riders
Sports directors
Toms Flaksis
 
3
National Team Lithuania
LIT
NAT
National Lithuania Team jersey
111 Ramunas Navardauskas LTU
112 Justas Beniusis LTU
113 Rojus Adomaitis LTU
114 Mantas Januskevicius LTU
115 Alanas Marcinkenas LTU
116 Darijus Dzervus LTU
Substitute riders
Lukas Talacka LTU
Kazimieras Ramonas LTU
Sports directors
Arturas Siugzdinis
Antanas Taucius
 
4
National Team Finland
FIN
NAT
finland jersey
91 Antti-Jussi Juntunen FIN
92 Julius Taskinen FIN
93 Salui Pietikäinen FIN
94 Hiski Kanerva FIN
95 Aimo Pyykkönen FIN
96 Ukko Peltonen FIN
Substitute riders
Sports directors
Ilppo Kyllönen
Kari Myyryläinen
 
5
National Team Turkey
TUR
NAT
Türkiye Bisiklet Federasyonu 2018
181 Ahmet Örken TUR
182 Muhammet Atalay TUR
Cebrail Seker TUR
184 Onur Balkan TUR
185 Ahmet Aktilek TUR
186 Ogushan Tyriaki TUR
Substitute riders
Sports directors
Mehmet Safakci
 
6
National Team Ukraine
UKR
NAT
Ukraina tiimi särk
191 Vitaliy Hryniv UKR
192 Roman Gladysh UKR
193 Valerii Romanenko UKR
194 Volodymyr Frediuk UKR
195 Vladislav Poborelov UKR
196 Timur Malielev UKR
Substitute riders
Sports directors
Vasiliy Yakovlev
 
7
Belarus National Team
BLR
NAT
форма национальная 2017-2018.cdr
131 Raman Tsishkou BLR
132 Yauheni Akhramenka BLR
133 Anton Muzychkin BLR
134 Mikhail Shemetau BLR
135 Raman Ramanau BLR
136 Hardzei Tsishchanka BLR
Substitute riders
Sports directors
Yuri Yurchanka
 
8
Development Team Novo Nordisk
USA
Elite
Novo Nordisk_Development Team Jersey
161 Declan Irvine AUS
162 Samuel Munday AUS
163 Hamish Beadle NZL
164 Bob Goedbloed NED
165 Lucas Dauge USA
Substitute riders
Sports directors
Gleb Groysman
 
9
Staki Technorama
LIT
Continental
STAKI - Technorama 2017
21 Venantas Lasinis LTU
22 Tomas Gembeckas LTU
23 Povilas Kupstaitis LTU
24 Arnoldas Valiauga LTU
25 Kestutis Vaitaitis LTU
26 Paulius Sickevicius LTU
Substitute riders
Sports directors
Deividas Vileniskis
Martynas Maniusis
 
10
LKT-Team-Brandenburg
GER
Continental
LKT Team Brandenburg jersey
1 Leo Appelt GER
2 Paul Taebling GER
3 Philip Weber GER
4 Jonas Bokeloh GER
5 Jan Dieteren GER
6 Malte Jürß GER
Substitute riders
Sports directors
Paul Voss
 
11
Apple
KAZ
Continental
Apple Team (KAZ)
11 Vadim Galeyev KAZ
12 Oleg Zemlyakov KAZ
13 Yuriy Chsherbinin KAZ
14 Anton Lavrentyev KAZ
15 Sultan Halel KAZ
16 Nurgali Torebekov KAZ
Substitute riders
Sports directors
Yavgeniy Yakovlev
 
12
Voster ATS Team
POL
Continental
Voster ATS Team
151 Mateusz Komar POL
152 Adam Stachowiak POL
153 Adrian Banaszek POL
154 Krzysztof Parma POL
155 Michal Podlaski POL
156 Mateusz Grabis POL
Substitute riders
Sports directors
Mariusz Witecki
Anna Kowalczyk
 
13
Cycling Tartu
EST
Elite
Cycling tartu jersey
61 Norman Vahtra EST
62 Oskar Nisu EST
63 Kristo Prangel EST
64 Karl Arnold Vendelin EST
65 Joosep Sankmann EST
66 Marten Jõeäär EST
Substitute riders
Peeter Pung EST
Sports directors
Rene Mandri
 
14
Global Cycling Team
NED
Elite
Global Cycling Jersey
41 Yacob Buijk NED
42 Rick Nobel NED
43 Aarne Van Gils NED
44 Luuk Van der Meer NED
45 Niels Van der Pijl NED
46 Bob Wubben NED
Substitute riders
Sports directors
Albert Bosscha
 
15
Team Hurom
POL
Continental
Team Hurom Jersey
121 Kamil Zielinski POL
122 Vitaliy Buts UKR
123 Jakub Kaczmarek POL
124 Andrejy Vasylyuk UKR
125 Eryk Laton POL
126 Stanislaw Aniolkowski POL
Substitute riders
Sports directors
Marcin Lewandowski
 
16
TeVeBu Team
NOR
Elite
TEVEBU Jersey
31 Erik Gellein Halvorsen NOR
32 Simen Nordahl Svendsen NOR
33 Tore Andre Vabø NOR
34 Marius Blålid NOR
35 Sondre Fredriksen Midtsveen NOR
36 Kristian Høvås NOR
Substitute riders
Sports directors
Sven Halvorsen
Bjørn Svendsen
 
17
Ryska Posten Racing Team
SWE
Elite
Ryska Posten Jersey
51 Erik From SWE
52 Jacob Wihk SWE
53 Sindre Bjerkestrand Haugsvaer SWE
54 Anders Oddli SWE
55 Richard Larsén SWE
56 Joakim Öberg SWE
Substitute riders
Sports directors
Johanna Stenbäck
Karl Börjesson
 
18
Evelo Team
LAT
Elite
Evelo Team-atb
141 Ivo Vilumovs LAT
142 Kaspars Sergis LAT
143 Maris Kalverss LAT
144 Girts Vevers LAT
145 Arvis Sprude LAT
Substitute riders
Sports directors
Maris Tiliskis
 
19
Top Team Cycling
LTU
Elite
top-team-cycling
71 Lukas Talačka LTU
72 Arūnas Gliaudelis LTU
73 Povilas Šideikis LTU
74 Gediminas Kaupas LTU
75 Kasparas Punkrys LTU
76 Edgaras Kovaliovas LTU
Substitute riders
Sports directors
Marius Sabaliauskas
Andrejus Dolgovas
 

BCT’18 : PROLOGUE (4,6 KM)

BCT’18 stage 1: Tallinn – Tallinn (160 km)

BCT’18 stage 2: Valmiera – Sigulda (155 km)

BCT’18 stage 3: Panevezys – Vilnius (160 km)