Equipes 2020

1
Novo Nordisk
USA
PRT
Novo_Nordisk
Mehdi Benhamouda FRA
Oliver Behringer SUI
Joonas Henttala FIN
Stephen Clancy IRL
Brian Kamstra NED
Gerd Dekeijzer NED
David Lozano Riba ESP
Substitute riders
Peter Kusztor HUN
Andrea Peron ITA
Umberto Poli ITA
Charles Planet FRA
Sports directors
Vassili Davidenko
 
2
Mazowsze Serce Polski
POL
CTM
Mazowsze
Marek Rutkiewicz POL
Karol Domagalski POL
Michał Podlaski POL
Sebastian Matusiak POL
Emanuel Piaskowy POL
Daniel Staniszewski POL
Jakub Kaczmarek POL
Substitute riders
Paweł Bernas POL
Alan Banaszek POL
Adam Żuber POL
Sports directors
Dariusz Banaszek
Mirek Kostro
 
3
Minsk Cycling Club
BLR
CTM
Minsk
Vasili Strokau BLR
Serguei Rostovtsev RUS
Yauheni Karaliok BLR
Siarhei Papok BLR
Nikolai Shumov BLR
Aliaksei Chnyrko BLR
Uladzimir Harakhavik BLR
Substitute riders
Stanislau Bazhkou BLR
Yauhen Sobal BLR
Raman Ramanau BLR
Sports directors
 
4
SKS Sauerland NRW.
GER
CTM
sks_sauerlan_nrw
Johannes Adamietz GER
Julian Braun GER
Michiel Stockman BEL
Abram Stockman BEL
Joann Leinau GER
Louis Leinau GER
Jonas Härtig GER
Substitute riders
Lukas Baldinger GER
Jon Knolle GER
Michel Giesselmann GER
Sports directors
Jörg Scherf
 
5
Tartu2024 / BalticChainCycling.com
EST
CTM
BCC
Rait Ärm EST
Henri Treimuth EST
Markus Pajur EST
Artjom Mirzojev EST
Anti-Jussi Juntunen FIN
Gleb Karpenko EST
Pauls Rubenis LAT
Substitute riders
Sports directors
Rene Mandri
 
6
Team Coop
NOR
CTM
Team_Coop
Trond Hakon Trondsen NOR
Louis Bendixen DEN
Fredrik Dversnes NOR
Eirik Lunder NOR
Jacob Erikson SWE
Olav Hjemsaeter NOR
Andre Sotberg NOR
Substitute riders
Iver Johan Knotten NOR
Tord Gudmestad NOR
Sports directors
Gilbert De Weerdt
 
7
Voster ATS Team
POL
CTM
Voster_ATS
Jakub Murias POL
Sylwester Janiszewski POL
Paweł Cieślik POL
Mateusz Grabis POL
Adam Stachowiak POL
Wojciech Sykała POL
Patryk Stosz POL
Substitute riders
Krzysztof Parma POL
Paweł Franczak POL
Piotr Brozyna POL
Sports directors
Jacek Morajko
 
8
GM Recycling Team
BEL
Elite/U23
GM_Recycling_Team
Liam Slock BEL
Luca Van Boven BEL
Calvin Verbeeck BEL
Ben Baele BEL
Kamiel Bonneu BEL
Elias Maris BEL
Simon Daniels BEL
Substitute riders
Lars Daniels BEL
Emiele Brouwers BEL
Tom Verhaegen BEL
Sports directors
Rudy Vandenheede
 
9
Memel Cycling Team
LIT
Elite
Memel
Džervus Darijus LIT
Lukas Talačka LIT
Edgaras Kovaliovas LIT
Gediminas Kaupas LIT
Aristidas Kelmelis LIT
Arūnas Gliaudelis LIT
Jokubas Zdanevičius LIT
Substitute riders
Mindaugas Striška LIT
Laurynas Kuras LIT
Justas Klimavičius LIT
Sports directors
Gabija Valentinavičiūtė
 
10
Global Cycling Team
NLD
Placeholder
Stephan Bakker NLD
Arne Merijn Korevaar NLD
Sjors Handgraaf NLD
Florain Smits NLD
Jacob Buijk NLD
Stef Krul NLD
Rick Nobel NLD
Substitute riders
Arne Van Gils NLD
Lars Akkermans NLD
Sports directors
Bart Buijk
 
11
TWD-Länken
FIN
Elite
TWD_Lanken
Oskari Vainionpää FIN
Sauli Pietikäinen FIN
Julius Taskinen FIN
Eemil Uitto FIN
Otto Mielikäijnen FIN
Otto Kolehmainen FIN
Substitute riders
Sports directors
Esko Lummelampi
Teppo Karhu
 
12
CK Torp
NOR
Elite
CK_Torp
Erik Gellein Halvorsen NOR
Simen Nordahl Svendsen NOR
Filip Iversby Hvideberg NOR
Petter Sørensen NOR
Kasper Steen Enstad NOR
Bendik Gjøs NOR
Substitute riders
Aleksander Andersen Skjelbred NOR
Dennis Gråsvoll NOR
Sports directors
Sven Halvorsen
Bjørn Svendsen
 
13
EVELO Team
LAT
Elite
EVELO
Ivo Vilumovs LAT
Girts Vevers LAT
Arvis Sprude LAT
Juris Mikulens LAT
Juris Visockis LAT
Andris Bodnieks LAT
Maris Kalverss LAT
Substitute riders
Rihards Skrastins LAT
Sports directors
Ivo Vilumovs
 
14
Peloton
EST
Elite
Peloton
Alo Jakin EST
Kristjan Oolo EST
Markus Leidt EST
Erki Laanemäe EST
Gert Kivistik EST
Steven Kalf EST
Joosep Sankmann EST
Substitute riders
Jörgen Matt EST
Joosep Mesi EST
Ats Uulimaa EST
Sports directors
Jörgen Matt
Mihkel Kalja
 
15
Lithuanian National Team
LIT
NAT
Lithuania
Ramūnas Navardauskas LIT
Gediminas Bagdonas LIT
Justas Beniušis LIT
Venantas Lašinis LIT
Denas Masiulis LIT
Rokas Kmieliauskas LIT
Mantas Januškevičius LIT
Substitute riders
Sports directors
Arturas Siugzdinis
 
16
Estonian National Team
EST
National
Estonia
Mihkel Räim EST
Martin Laas EST
Gert Jõeäär EST
Peeter Pruus EST
Oskar Nisu EST
Karl Patrick Lauk EST
Siim Kiskonen EST
Substitute riders
Aksel Nõmmela EST
Norman Vahtra EST
Sports directors
Jaan Kirsipuu
 
17
Latvian National Team
LAT
National
Latvia
Andzs Flaksis LAT
Andris Vosekalns LAT
Viesturs Luksevics LAT
Daniels Kazis LAT
Kristaps Pelcers LAT
Maris Bogdanovics LAT
Pauls Rubenis LAT
Substitute riders
Evalds Pavlovs LAT
Martin Pluto LAT
Sports directors
 
18
German National Team
GER
National
German_National_Team
Maximilian Beyer GER
Tobias Buck-Gramcko GER
Moritz Malcharek GER
Jasper Frahm GER
Calvin Dik GER
Pirmin Benz GER
Linus Rosner GER
Substitute riders
Henri Uhlig GER
Marten Schomburg GER
Sports directors
Sven Meyer
Frank Augustin
 
19
Finnish National Team
FIN
National
Placeholder
Jesper Lindahl FIN
Joni Kanerva FIN
Jaakko Sillankorva FIN
Veeti Vainio FIN
Samuli Öhman FIN
Patrik Arola FIN
Vlad Makogon FIN
Substitute riders
Sports directors
Kari Myyryläinen
 
20
Dobeles Dzirnavnieks / FeelFree
LAT
Elite
Dobele
Alekss Krasts LAT
Oskars Dankbārs LAT
Elvijs Zommers LAT
Jānis Šēlis LAT
Raivis Ritums LAT
Artis Roze LAT
Niklāvs Boļšis LAT
Substitute riders
Sports directors
Dainis Ritums
 

EST – 12.08 – Prelude competition

EST – 13.08 – I stage – Tallinn – Jõgeva

EST/LAT – 14.08 – II stage – Tartu – Otepää – Valga/Valka

LAT – 15.08 – III stage – Cesis – Sigulda

LIT – 16.08 – IV stage – Panevežys – Utena